Osová súmernosť je jedna z tém, ktoré sú v geometrii veľmi zložité, plné poučiek a presného merania. Dá sa popísať aj jedným slovom, žiakmi tak obľúbeným, NUDA. Osová súmernosť alebo vôbec nie je nudná. Je všade okolo nás a je nádherná. Čo sa dá rozdeliť na úplne presné dve polovice? Úplne identické? Za príkladmi netreba chodiť ďaleko. Pozrite sa sami, čo žiaci 5. ročníka pod vedením pani učiteľky Mgr. Ivánkovej, PhD. objavili.
Novinky
Matematika inak
Múzeum holokaustu v Seredi
- 1
8. apríla 2024 boli žiaci 9. ročníka s p. učiteľkami Mgr. Kánovou, Mgr. Kohútovou a s p. asistentkou Mgr. Simonovou na exkurzii v Múzeu holokaustu v Seredi. Už od príchodu bolo cítiť zvedavosť v očiach detí. Prednáška, ktorá sa venovala téme útekov z táborov smrti, bola mimoriadne pútavá a emočne nabitá. Žiaci sa dozvedeli o hrdinských činoch Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí ušli z Auschwitz-Birkenau a zdokumentovali hrôzy tábora. Prednáška zároveň poukázala na dôležitosť kritického myslenia, overovania si faktov a odolnosti voči propagande. Po prednáške sa žiaci rozdelili do skupín a prezerali si baraky pracovného tábora. Prehliadka bola interaktívna. Formou súťaže boli žiaci motivovaní hľadať odpovede na otázky na informačných tabuliach.
Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi bola pre žiakov silným a emotívnym zážitkom. Uvedomili si krutosť vojny, dôležitosť tolerancie, mieru a humanity. Zároveň si osvojili dôležité zručnosti kritického myslenia a overovania si informácií, ktoré sú kľúčové v dnešnom svete plnom dezinformácií a propagandy.
Pitná voda a zdravie
27. marca absolvovali žiaci 7. A a 7. B vďaka p. učiteľke Mgr. Kohútovej prednášku Pitná voda a zdravie. Hlavným cieľom bolo pripomenúť žiakom mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti (Deň vody - 22. marec). Okrem toho sa žiaci dozvedeli, ako a kde sa dá overiť kvalita vody a ktoré infekčné ochorenia môže zapríčiniť pitie kontaminovanej vody. Prednáška žiakov zaujala, čo potvrdzuje aj to, že sa aktívne zapájali do diskusie.
Čitateľský klub triedy 5.A
Žiaci 5. A triedy s pani učiteľkou triednou Mgr. Lenkou Fiľakovskou sa zapojili do projektu s názvom: Naša trieda číta a vytvorili si v triede vlastnú knižnicu. Takýmto spôsobom majú žiaci priamy prístup ku knihám. Vďaka čítaniu si rozvíjajú nielen čitateľskú gramotnosť a detskú fantáziu, ale aj rozširujú slovnú zásobu. Žiakov čítanie náramne baví. Motivuje ich aj získavanie malých drevených dinosauríkov, ktorými postupne plnia celú knihofľašu. Na všetkých mladých čitateľov dohliada dokonca samotný Ronald Weasley! Dočítania!
Nádejný talent na ZŠ Lachova
Dôkazom toho, že aj v dnešnej dobe má poézia potenciál zaujať detského čitateľa, je veľký úspech našej žiačky, Hany Sabovikovej zo 6.B, ktorá sa zapojila do celoslovenskej tvorivej literárnej súťaže Poetický Púchov. S vlastnou básňou sa v 2. kategórii (žiaci 4. – 6. ročníka) umiestnila na vynikajúcom 1. mieste. Hanke srdečne blahoželáme a tešíme sa na jej ďalšie úspechy v literárnych súťažiach. Žiačku učí slovenský jazyk a literatúru p. učiteľka Mgr. Kažimírová.
Hankinu výhernú báseň s názvom Smutná kvetina si môžete teraz prečítať aj Vy.
Poruchy príjmu potravy - prednáška
Žiaci 7.A a 7.B absolvovali vďaka p. učiteľke Mgr. Kohútovej prednášku s názvom Poruchy príjmu potravy. Hlavným cieľom prednášky bolo pozitívne formovať postoje žiakov k vlastnému zdraviu a sprostredkovať im základné poznatky o bulímii, anorexii či ortorexii, ktoré sa čoraz častejšie vyskytujú v adolescentnom veku.
Na hodinách techniky
- 7
My už sme na Veľkú noc pripravení. Žiaci druhého stupňa sa počas posledných hodín techniky s p. učiteľkou Mgr. P. Ivánkovou venovali tradičným zvykom a prácam okolo blížiacej sa Veľkej noci. Dievčatá vyrábali rôznymi technikami veľkonočné kraslice a chlapci sa naučili upliesť si svoj vlastný korbáč.
Pôstna výzva
Počas pôstneho obdobia sa deti z našej školy, navštevujúce katolícke náboženstvo, mohli spolu so svojimi rodičmi zapojiť do charitatívnej zbierky na pomoc misiám v Afrike. Finančnú zbierku sme uskutočnili v spolupráci s celosvetovou organizáciou Pápežské misijné diela (PMD). Na Slovensku toto dielo vedie Ivan Kňaze so svojím tímom. Deti mohli kúpou bielej plyšovej ovečky alebo dreveného misijného ruženca podporiť prácu misionárov vo viacerých štátoch v Afrike. Pre svoj pozitívny ohlas mala zbierka 2 fázy. V prvom kole sme vyzbierali 496 eur, v druhom 144 eur. Celkovo sme tak podporili misie sumou 640 eur. Odmenou za dobrý skutok bola pre deti radosť, ktorú im spôsobili zakúpené predmety, najmä plyšová ovečka. Chcem sa zo srdca poďakovať všetkým tým, ktorí s veľkodušnosťou podporili tento projekt!
Sestra Gabika FMA.
Okresné kolo Geografickej olympiády
Dňa 12. 3. 2024 sa uskutočnilo okresné kolo Geografickej olympiády, ktorého sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Napriek vysokej náročnosti úloh a silnej konkurencii dokázali viacerí uspieť a stať sa úspešnými riešiteľmi.
V kategórii E (žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ) – Leonard Beňo z 9. A
V kategórii F (žiaci 6. a 7. ročníka ZŠ) – Richard Tahotný zo 7. A
V kategórii G (žiaci 5. ročníka ZŠ) – Tomáš Haluska z 5. B
Úspešným riešiteľom gratulujeme k ich úspechu a všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Žiakov pripravovali p. učiteľ Bc. Adam Mihál a p. učiteľka Mgr. Martina Kažimírová.
Výtvarná výchova v 5. ročníku
- 1
Piataci na výtvarnej výchove pod vedením p. učiteľky Mgr. Sobinovskej vyrábali 3D modely izieb a rôznych miestností.
Náš úspech na okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín
Dňa 14.3. naši žiaci dosiahli úžasný úspech v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín.
Matúš Madleňák z 5.B - 1. miesto v prednese poézie v 2. kategórii
Zuzana Murínová z 5.B - 2. miesto v prednese prózy v 2. kategórii
Gréta Bartoňová zo 7.B - 2. miesto v prednese prózy v 3. kategórii
Víťazom blahoželáme a ďakujeme všetkým zúčastneným za skvelú reprezentáciu. Veľké poďakovanie patrí p. učiteľkám Mgr. K. Hlockej Uličnej, Mgr. M. Kažimírovej a p. asistentke Petre Li, ktoré žiakov pripravovali.
Návšteva NBS
Naši štvrtáci sa zúčastnili interaktívnej výstavy v Národnej banke Slovenska “Od koruny k euru.” Výstava im objasnila odpovede na otázky:
• prečo sa európske štáty integrovali do Európskej únie a eurozóny
• ako vznikajú a končia mince
• ako vznikajú a končia bankovky
• prečo potrebujeme poznať ochranné prvky bankoviekNa záver si vyrazili vlastnú mincu pre šťastie.
Angličtina trochu inak
Na hodine anglického jazyka sme preberali so šiestakmi anglický recept na jablkový koláč. Žiaci museli vedieť podľa anglického receptu urobiť Apple crumble- jablčník. Deti doma napiekli a my sme si na hodine urobili piknik.Takéto hodiny pod vedením p. učiteľky PaedDr. Hebortovej sú pre deti výnimočné, pri ktorých sa veľa naučia bez toho, aby ich niekto do učenia nútil.
Projektové vyučovanie na hodinách biológie
- 1
Aj takto môže vyzerať projektové vyučovanie na hodinách biológie pod vedením p. učiteľky Mgr. Ivánkovej, PhD. Žiaci mali možnosť ukázať svoju kreativitu a zároveň lepšie pochopiť, z čoho je zložený každý živý organizmus na tomto svete. Žiaci šiesteho ročníka vytvorili krásne modely buniek, či už rastlinných alebo živočíšnych, ktoré sú vystavené v škole. Ostatní žiaci majú možnosť prísť sa na ne pozrieť.
Riaditeľské voľno
Viem, čo zjem - február 2024
- 1
Naša škola sa opäť zapojila do projektu "Viem, čo zjem", ktorého cieľom je podpora zdravého životného štýlu.
V rámci projektu mohli zapojené triedy 3. a 5. ročníka absolvovať prednášku "Ovocie a zelenina" s pracovníčkami RÚVZ.
Uvedená lekcia žiakom priblížila, prečo je dôležité konzumovať ovocie a zeleninu, ako vyzerá zdravý tanier, ktoré potraviny sú sezónne a aký je rozdiel medzi lokálnymi a dovážanými potravinami, ktoré bežne konzumujeme. Pre žiakov bol tento projekt zaujímavý a opäť prínosný.
Prednášky organizačne zabezpečila p. učiteľka Mgr. Kohútová.
Tretiaci na ceste za umením a kultúrou v našom meste
V stredu, 21. februára 2024, sa žiaci 3.A zúčastnili exkurzie v Galérii mesta Bratislava. Cestou do galérie sa prešli historickým centrom, všímali si historické pamiatky: Dóm sv. Martina, Bibianu, Starú radnicu, sochy Čumila, Schöne Náciho i Napoleona.
V galérii absolvovali vzdelávací program “Farby pod lupou”. Videli rôzne obrazy a sochy z gotického umenia. Dozvedeli sa veľa zaujímavých a nových vedomostí. Deti mali možnosť pracovať aj v skupinách. Počas vzdelávacieho programu absolvovali praktickú aktivitu, v ktorej si mohli vyskúšať výtvarnú techniku – smaltovanie.
Benitim informuje
Pokiaľ uvažujete nad novým kurzom alebo prestupom Vášho dieťaťa do iného kurzu, kontaktujte priamo Benitim, ktorý prijíma do svojich radov nové deti aj v ďalšom pol-roku. Viac info na www.benitim.sk, príp. +421 940 825 532.
Príbeh hudby
Vo štvrtok 15. februára 2024 sme sa zúčastnili jedinečného hudobného zážitku – streamového koncertu - Príbeh hudby, ktorý organizačne zabezpečila p. učiteľka Mgr. Kánová. Koncert nás previedol fascinujúcim príbehom Slovenskej filharmónie. S pomocou talentovaných hudobníkov a pútavého rozprávania sme sa dozvedeli o rôznych hudobných nástrojoch, skladateľoch a štýloch. Koncert bol interaktívny a zábavný. Spoznali sme nové skladby, zopakovali si hudobné nástroje a odpovedali na otázky o hudbe. Vďaka skvelému programu a zaujímavému spracovaniu sa koncert stal pre nás nezabudnuteľným zážitkom. Už teraz sa tešíme na ďalšie hudobné dobrodružstvá!
Dejepisná olympiáda - 5. 2. 2024
Dňa 5. februára 2024 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola Dejepisnej olympiády. Aj keď test bol mimoriadne náročný, Matúš Scholtz z 8.A dokázal obstáť a stal sa úspešným riešiteľom. Žiaka pripravovala p. učiteľka Mgr. Kánová. Sme hrdí na jeho vynikajúci výsledok a gratulujeme k tomuto úspechu! Zároveň ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom za ich snahu a reprezentáciu školy. Vážime si ich záujem o dejiny a veríme, že aj v budúcnosti budú dosahovať výborné výsledky.